Jak začít s figurkami – rady pro začátečníky

 


Autor článku: Daniel Ševčík

Datum napsání článku: duben 2021


K napsání tohoto článku mě přiměla skutečnost, že když jsem před namalováním své první figurky sháněl informace, které by začátečníkovi na poli figurkářském pomohly k uspokojivému ztvárnění první figurky, tak jsem nenašel žádný ucelený zdroj. Proto jsem se rozhodnul shrnout dohromady informace, aby případný zájemce měl první kroky snažší. Jedná se o poznatky načerpané z různých příspěvků na internetu, Modelfóru, časopisu Modelář a z videí Michala Křepelky a Milana Dufka. Níže uvádím i linky na články, videa i e-shopy, kde jsem nakupoval potřebné věci. Určitě doporučuji shlédnout videa na Youtube, zejména od Michala Křepelky, kde se člověk dozví základy.

Spousta modelářů si myslí, že namalovat figurku v uspokojivé kvalitě je nad jejich síly. Skutečnost je však taková, že pěkně namalovat figurku může zvládnout s troškou trpělivosti prakticky každý modelář, který zvládne v uspokojivé kvalitě postavit jakýkoliv jiný model. Případné neúspěchy jdou prakticky vždy na vrub nevhodným postupům, použití nevhodných štětců a barev, případně neznalostí zásad, které je nutno dodržet. Myslím si, že pěknou figurku je schopen vytvořit každý, kdo si pořídí kvalitní kousek s výraznými drapériemi a hezkým povrchem, nastuduje si trošku té teorie a shlédne pár instruktážních videí figurkářů a použije kvalitnější štětce a prověřené barvy a zbytečně nespěchá. Na figurkařině je příjemné to, že se chyby v průběhu barvení snadno napravují, člověk může nechat vyniknout svoji uměleckou stránku, krásně si zarelaxuje a výsledný výtvor je často jedinečné malé umělecké dílo, které potěší nejedno oko, ale přitom doma zabere jen málo místa.  

Napsal jsem to jako dlouholetý modelář s řadou zkušeností z oblasti stavby letadel, bojovky a diorám, ale ve figurkách jsem začátečník. Pár figurek jsem už dříve postavil, ale jednalo se jen o pár osádek tanků, nebo nepříliž kvalitní figurky. Barvil jsem je pouze syntetickými barvami, případně olejovkami Abteilung, ale výsledek nebyl příliž přesvědčivý. Při použití zde uvedených postupů byl výsledek neporovnateně lepší. 

Můj postup barvení figurek spočívá ve slepení figurky v co největším možném množství částí tak, abych se všude dostal pistolí i štětcem. Figurku si přilepím na podstavec ze špulky (k dostání v obchodech s uměleckými potřebami nebo pro různé tvoření, jako je Stoklasa.cz). Základ nastříkám Surfacerem Gunze, abych viděl nepřesnosti, které je nutno opravit – dotmelit a vybrousit. První vrstva je syntetická barva (ideálně starý Humbrol Super Enamel, dnes Humbrol, Revell). Jednotlivé části barvím matnými akrylovými barvami, stínuji olejovými barvami. Více to rozepíšu dále.

To je asi dnes nejrozšířenější technika barvení. Někteří figurkáři barví výhradně akrylovými barvami, ale těmi se obtížně znázorňují stíny a světla. Ty je nutno nanášet v několika vrstvách, kde při špatném proschnutí hrozí utrhnutí předchozí vrstvy. Např. Michal Křepelka zase na základní podklad ze syntetické barvy nanáší hned olejovky. Těmi se výborně znázorňují stíny a světla, máte dost času s nimi pracovat. Ale podle mě nejsou nejvhodnější na složitější maskáče a především dlouho schnou. Proto volím kompromis obou metod. Ale mnou uvedený postup není dogma, pokud někomu vyhovuje barvení pouze akryly nebo pouze oleji, ať v tom pokračuje a zlepšuje se. Smile

Vzhledem k větší rozsáhlosti prvotních informací jsem článek rozdělil na několik částí. Stačí kliknout na interaktivní odkazy níže a můžete si přečíst informace o uvedených věcech. V článku na začátku najdete informace k různým druhům barev, které se na barvení figurek používají, vodičkám a štětcům. Následuje část, kde rozebírám zásady malování, tak jak to dělám já. Na konci najdete shrnutí zásad při stavbě figurek v bodech, odkazy na e-shopy s potřebami k barvení figurek, užitečné články a videa.

Věřím, že uvedené informace mohou pomoci figurkářům začátečníkům při vytváření jejich figurek. Může pomoci komukoliv, ať už chce dělat viněty, malovat figurky do diorámat nebo si namalovat osádku nějakého toho vehiklu nebo letadla. Ničeho s nebojte, projděte si základní informace, mrkněte na videa, pořiďte si nějakou pěknou figurku a těch pár potřebných věcí, ať se Vám dobře maluje a s chutí do toho! Mistrovství v čemkoliv vzniká opakováním, každá další figurka bude lepší. Wink   


 

Seznam jednotlivých částí článku

 

Výběr figurky

Tady najdete informace o tom, které figurky jsou vhodné pro vytvoření hezkého výsledku.

 

Barvy, chemie a štětce

Podkladové barvy

Tady najdete informace o tom, co je vhodné použít jako podkladovou vrstvu, aby se Vám figurky dobře malovaly.

Akrylové barvy

Tady najdete informace o akrylových barvách, které používám na barvení základní vrstvy pleti, oblečení a detailů.

Olejové barvy

Tady najdete informace o olejových barvách, které používám na tónování, vytváření stínů a světel předešlé vrstvy akrylových barev. Je tady i uveden seznam základních olejových barev, se kterými si začátečním vystačí a které umožní dosáhnout velmi slušných výsledků.

Chemie na olejovky

Tady nejdete informace o vodičkách používaných při práci s olejovými barvami.

Štětce

Tady najdete informace o štětcích, které jsou osvědčené pro malování figurek a na co jsou které vhodné.

 

Postup barvení figurky

Tady se podrobněji rozepisuji o způsobu, jakým figurky maluji. Tento způsob, kdy na podkladovou barvu maluji jednotlivé části figurky akrylovými barvami a tónuji, stínuji a vytvářím světla olejovými barvami, používá hodně figurkářů. Vysvětluji tady zásady stínování i práci s různými druhy barev.

 

Zásady a poznámky o malování figurek přehledně v bodech

Tady najdete shrnutí stěžejních informací o barvení figurek v bodech.

 

Příklady jak namíchat některé odstíny pomocí olejových barev

Tady najdete několik základních příkladů, jak namíchat vhodné odstíny barev pomocí olejovek. Jsou zde uvedeny barvy pleťová, kůže (kabáty, boty), americká olivová na uniformy a americká písková na uniformy (US výsadkáři z druhé světové války).

 

Užitečné odkazy

V této části najdete odkazy na články a videa Michala Křepelky a Milana Dufka a na české e-shopy, kde se dají koupit potřeby uvedené v tomo článku.


 obr airborne

 

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů