Členové a kontakty

 

Stálí členové

Stálý člen - osoba, která aktivně staví plastikové modely nebo s velkým přínosem pro plastikové modelářství (typicky výrobce modelů, doplňků, atd.) Dále se musí jednat o zakládajícího člena, který byl přítomen na 1. briefingu 19.1.2007 nebo s trvalým bydlištěm v okrese Opava. Stálý člen se s větší nebo menší pravidelností účastní pravidelných 14-ti denních briefingů.

Daniel Ševčík - Brambo von Gratz

Daniel ŠevčíkSuperpapaláš klubu, tedy předseda klubu, palubní klubový nástěnkář, webmasér a strážce kasy all-in-one. Staví bojovou techniku, letadla a diorámy z Vietnamu, 2. světové války, i stroje našich letců. Modely z Vietnamu sbírá, ale staví většinou bojovku z 2. světové války. Zaměřuje se na měřítko 1:72. Neochotu k přechodu na jiná měřítka (1:48, 1:35) podporuje výroky typu "Kam já bych ty krámy dal" nebo "Ještě nejsem tak starý, abych na to neviděl a třepaly se mi ruce". Nicméně začíná pomalu dezertovat i k těmto měřítkům (když on ty Ňamáky a další Ňamky nikdo v tom jediném správném měřítku nedělá nebo ten čtvrtkový tygřík od Tamky je tak sexy). Neustále má několik (většinu) modelů ve stavu permanentní rozestavěnosti. Sporadicky některý dotáhne do vítězného konce. Stavba jednoho modelu mu trvá dlouho, většinou na něm něco pokazí, obvykle v pozdější fázi kompletace a pak opravuje a opravuje... Zastává názor, že čím více nýtů má model, tím lépe. Miluje inteligentní sympatické sportovně založené půvabné ženy, zdravý rozum, lidi, kteří mají odvahu bojovat za správné věci a lepší společnost (ty nezřídka podporuje činy), kvalitní moravská bílá vína, suchý britský humor, coby přerostlé robě odkojené Českou sodou rovněž politickou nekorektnost, literaturu, kterou v seznamu Facebooku nenajdete, hudbu od Glenna Millera po Sabaton, jednoduché funkční věci, které vydrží výrazně déle, než je záruka, aktivně rovněž sporty všeho druhu (zejména ty, kde se chodí, běhá, bikuje na MTB, kope a bouchá), původní modely z Kovozávodů Prostějov a Airfixy ze 60. a 70. let. První vlastnoručně postavený kit: AVIA CS-199, Kovozávody Prostějov, konec 80. let. Rekordní rychlostavba: Pz-IIIL od Tamyie v měřítku 1:48, říjen 2019 - postaveno za cca týden.

Rostislav Axmann - Qoblich (čti koblih)

Roslislav AxmannZ pravé ruky předsedy Rustyho (on tvrdí, že levé) v oblasti distribuce modelářského tovaru se vypracoval na majitele opavské modelářké firmy AVAX - MODELS. Staví letadla v měřítku 1:72 z období 2. světové války. Mistr v odstraňování starých nátěrů. Modely skupuje v míře větší než Brambo (což je co říct), ale jeho frekvence dokončování kitů je podobná (rozuměj nevysoká). Rád si hraje s nýtovacími zázraky páně Douska, ve snaze vylepšit povrch kitu. Poslední dobou nachází zálibu ve vícemotorácích. Modely staví, ale na webu prezentuje jen sporadicky.

Pavel Bezecný - Beze

bezeZajímá se o historii, zejména boje na Ostravsku a Opavsku na konci 2. světové války. Staví modely - letadla i bojovku z období 2. světové války a Vietnamu a také dělá figurky. Poslední dobou se převážně zaměřuje na čtvrtkovou bojovku, kterou upravuje do podoby reálných předloh z Ostravské operace. Občas ho lze potkat v terénu uniformovaného, jak vehementně komanduje skupinu podobně postižených jedinců. Chytře má v zásobě uniformu německou, emerickou i ruskou. Hájí se tím, že provádějí rekonstrukce historických bitev z období 2. světové války. Občas uniformu nemá a je vyzbrojen pípajícím strojkem.

Pavel Coufal - PaCo

Pavel CoufalŠedá eminence klubu. I když se navenek drží v pozadí, ve skutečnosti se podílí na zdárném průběhu řady akcí.  Členem je od listopadu 2009. Staví převážně letadla v měřítku 1:32, ale i bojovou techniku v měřítku 1:35, protože jak sám tvrdí, na menší modely nevidí. Jeho záběr je široký, vrtule i roury z různých období od různých provozovatelů. Na kontě má několik umístění ze soutěží. Občas si střihne i RC eroplán. Kromě toho se věnuje plachtařině a airsoftu. Je majitelem firmy ProfiModeller, která se zaměřuje na výrobu doplňků pro letadla v měřítku 1:32. Rovněž již vydal několik resinových stavebnic. Provedení doplňků uvádí svou složitostí Jezevčíka v hysterii, zkušené modeláře v nadšení nad detailností. Kromě doplňků vyrábí i celé modely a rozšiřuje portfolio mimo oblast létajících aparátů.

Matěj Janyška - Mates

matesMates se mezi námi poprvé objevil 3.3.2017. Správně pochopil, že nejlepším zápisným je přinést na ukázku pár svých výtvorů. Staví hlavně čtvrtky, jiná měřítka moc neuznává. I když poslední dobou stavěl hlavně 72, jejichž zásoba mu naštěstí (jak sám říká Smile) došla. Za nejkrásnější letadla považuje chmelnice, ale protože má prý ruce olšové, tak staví raději roury ze studené války s téměř 100% orientací na výrobu východního bloku. Občas si odskočí k nějaké technice na zpestření (1:35) a jak jinak než opět s rudou hvězdou na pancíři. Jsme tomu rádi, protože nám může vylepšit poměr sil proti Prajzsko-germánské klice. Z historie ho zajímá hlavně WWI, z dávnější historie pak starověk. Rád popíjí kvalitní pivo nebo whisky. A v létě se nejčastěji nachází v sedle horského kola nebo zalezlý někde ve stínu. Smile

Jiří Klouzal - Klouzek

jirka klouzalPoprvé se na briefingu objevil 23.7.2010, řádným členem byl odhlasován 17.9.2010. Je to staro-nový modelář, neboť se po 10 letech k modelaření opět vrátil a nestačí se divit co vše "zaspal". Staví modely letadel v měřítku 1:72 z období druhé světové války které operovaly nad Evropou a Ruskem – spíš ale dává přednost těm s hákovými kříži (tedy našim, jak by řekl obyvatel Republiky na sever od řeky Opavy v okolí Hlučína). Podle našeho názoru se mu návrat daří. Nezřídka si vybírá modely s větším rozpětím, což v našem klubu není pravidlem. Kvalita jeho stavby stoupá a dotáhnul to už i na kov nejcennější na bodovací modelářské soutěži a stává se z něj modelářská celebrita. Skromně nás může těšit, že jsme mu cennou konstruktivní kritikou dopomohli k progresu. Pokud ho budete hledat na modelářské soutěži, hledejte nejdřív větší hlouček, bude uprostřed.

Jiří Kremer - JK

Jiří KremerZnámá postava v oblasti plastikového modelářství a to zejména díky doplňkům k modelům, které vyráběl pod značkou JK Resin. Po delší době přemlouvání se na briefingu také ukázal, takže jsme se přesvědčili, že není Yeti, o kterém každý slyšel, ale nikdo ho neviděl. Řádným členem byl schválen 17.9.2010. Stavěl a staví bojovku temné strany síly, tedy těch, co se bili pod vlajkou se svastikou. V současnosti se věnuje spíše dvaasedmám, které staví s detaily pětatřicetin, jež v jeho sbírce také nalezneme. Sice své modely nepovažuje za kdovíjaké a na modelařinu už blbě vidí (jak tvrdí), ale 72 tanky v podobné kvalitě v našich středoevropských luzích a hájích moc není. Pohyblivé schürtzen měřítkově ztenčené (v raálu 0,5 cm) hovoří za vše. Nejspíš proto jeho zlaté ručičky využivá firma našeho allinone (čti ólinwan) Sovičky a a rovněž i PaCa.

Jiří Martinů - Falkirk

Jiří MartinůPůvodně kolega od Lopucha, který se občas objevil na slezině. Dříve byla četnost účasti na slezinách nevelká, hlavně vzhledem k práci v Praze. V současnosti už bydlí v okrese Opava. Zaměřuje se převážně Brity - RAF, FAA, z období druhé světové války, ale i jiných období, tedy rourám se také nevyhýbá, k čemuž shromažďuje i hodnotnou literaturu v cizích jazycích. Občas postaví i něco jiného. Žapoňci a Pacifik a jihovýchodní Asie druhé světové války jsou fajn. Preferuje měřítko 1:72.

Michael Maschik - Míša, Námořník

Michael MašíkPoprvé se na briefingu objevil 19.12.2008. Na následující slezině všichni obdivovali jeho perfekteně postavené modely dvou automobilů. Jak někdo poznamenal, jen otočit klíčkem a odjet. Kromě detailních interiérů a motorů nás zaujal špičkový povrch, který navozoval dojem skutečných plechů, ale měřítkově zmenšených. Perfektně vyleštěná skla i plechy byly v ostrém kontrastu s našimi bojem ojebanými tanky a letadly. Jako jediný z nás stavěl některé své modely na palubách zaoceánských lodí. Staví modely lodí a automobilů rozličných měřítek, ale přidává i bojovku a figurky v jeho standardní kvalitě. Je nositelem ocenění z řady modelářských soutěží.

Milan Matušek - Vrtulník

Milan MatušekStínový předseda. Modely nestaví ve stachanovském tempu, ale když něco po letech přivede na svět, tak s tím sbírá vavříny na soutěžích. Nehádejte se s ním o českých vrtulnících, informace má z první ruky. Modely radostně rozpitvává a nebojí se ani měřítek pro tvrďáky, jako je 1:144. V tomto měřítku dosáhnul značných úspěchů, kdy nad jeho kvalitou laik žasne, odborník jen kroutí hlavou. Kdo nezná jeho čtvrtkového Hinda z ModelBrna 2007, jako by nežil. Very Happy Zarytě zastává názor, že model, který není v negativu, není pořádný model. Hodně času věnuje napravování tohoto nedostatku. Patří k členům sklízejícím vavříny na soutežích.

Tomáš Mikstein - Jerry, Miki

Tomáš MiksteinBriefingů se účastní značně nepravidelně, zejména z důvodů držení pohotovosti v práci, je totiž energetikem. Zajímá se o historii bojů na opavsku z konce 2. světové války, zvláště Německa. Patří mezi skupinu stavící blátoplazy a to v měřítku 1:35. Zaměřuje se na modely bojové techniky z druhé světové války, konkrétně temnou stranu síly, tedy Německo. Občas volí poměrně raritní kamufláže. Modely 1:35 se mu začínají pozdávat malé, tak zkouší i drobečky 1:16. Někdy pobíhá po lesích a hájích s detektorem za účelem najít Štěchovický poklad. Smile

Marek Prokš - Maro

Marek ProkšEmeritní předseda klubu. Maro byl po Rustym druhým předsedou klubu. Ačkoliv se jeví spíše jako tichá voda, nenechte se zmást. Staví převážně Japonce ve čtvrtce. Nevyhýbá se ani bojovce v 1:35, nejlépe s kříži na pancíři. Jako typický představitel klasické staré školy se rád zaměřuje na vychytávky typu rozkrytovaných zbraní. Modely má pěkné, ale díky zvolenému měřítku mají jeden podstatný nedostatek - těžko najít vhodnou přepravní krabici na schůzi. V současné době se rád odreaguje při prohánění svého RC Tigera II nebo v litých virtuálních tankových bitvách.

Libor Walach - Lopuch

Libor WallachStaví bojovku v měřítku 1:72. Má touhu a plán zaměřit se na oblast Pacifiku. Momentálně obdivuje i téčka, americké "zapalovače", britské "krabice", nezapomíná na naše brigády (východ i západ) a první válku. Nenávidí tmel a miluje řecký gyros. Je znám neotřelými nápady. Modely přetírá nebo přestříkává podle aktuálního ročního období. Tímto svým konáním rafinovaně mate ostaní členy klubu na briefinzích, protože tím vytváří dojem, že opět postavil nový model. Pokud na modelu něco zkazí, vždy vymyslí efektní způsob, jak chybku zamaskovat. Výsledný efekt pak vysoce převyšuje původní provedení, čímž sklízí zasloužený obdiv jiných členů. Staví si rozsáhlé série modelů stejného nebo podobného typu, což vypadalo na naší výstavě v roce 2014 velmi efektně.

 

Mimoopavští členové

Mimoopavský člen - osoba, která aktivně staví plastikové modely nebo s velkým přínosem pro plastikové modelářství (typicky výrobce modelů, doplňků, atd.) Také tento člen se s větší nebo menší pravidelností účastní pravidelných 14-ti denních briefingů, ale má bydliště mimo hranice okresu Opava.

 

Nemodelařící členové

Nemodelařící člen - osoba, která v současnosti nestaví plastikové modely, ale má k plastikovému modelářství vztah, např. z dřívější doby. I tento člen se s větší nebo menší pravidelností účastní pravidelných 14-ti denních briefingů.

Milan Martínek - Milan

Milan MartínekPro pracovní vytížení a služební cesty se na schůzích vyskytuje jen sporadicky. Z časových důvodů modelařiny zanechal, věnuje se méně časově náročným koníčkům. Při stavbě modelů si rád pohrál s detaily, na rozdíly měřítek nehleděl. Můžete ho potkat na silnici za řídítky jeho choppera. Poslední dobou kdy ještě kitařil, se zaměřoval na létající aparáty z vojny o Falkandy. Mezi jeho hlavní koníčky lze zařadit hraní ice hockeye a sbírání pohlavních pokrývek a příleb převážně z období 2.světové války. Pohlavních pokrývek z různých období má rozsáhlou sbírku, jejíž součástí obač můžete shlédnout na výstavách věnovaných vojenství. Aby nám ukázal, že je i zručným restaurátorem, přinesl mám ukázat parádní kozáckou papachu k nepoznání od toho, co dříve sežral mol.

 

Hosté - zástupci jiných modelářských vyznání

Host - speciální kategorie pro osoby, které mají vztah k modelářství, ale nejsou typickými kitaři. Obvykle se jedná o zástupce jiných druhů modelařiny, kteří s námi chodí na briefingy a občas se pochlubí svými modelářskými výtvory.

Kamil Janyška

Jiří KremerKamil začal na briefingy docházet v roce 2020. Jedná se o zástupce vyznavače kultu pohyblivých macků. Tedy primárně je RCčkár. S jeho pohyblivým Pantherem jsme se mohli seznámit na Vánoční besídce 2020. Na RC modely jsme mu založili speciání kategorii v sekci Ostatní naši Galerie modelů. Stejně jako Matesa ho to tématicky často táhne na východ, tedy do nekonečných plání daleké matičky Rusi. Kromě modelů si dokáže samodomo vyrobit či odlít komerčně nevyráběné doplňky. Své šikovné ruce dokáže využít i při výrobě některých sofistikovanějších modelářských přístrojů.

 

Bývalí členové

Bývalý člen - osoba, která v minulosti byla členem našeho klubu a nesmazatelně se zapsala do našich myslí i historie klubu.

Rastislav Kollár - Rusty

Rastislav KollárPrvní předseda v novodobé historii. Staví převážně bojovou techniku z 2. světové války v měřítku 1:35. Modely v 72 neuznává, je to prý strašně malé. Jeho heslo: Hlavně se s tím nejebat. Modely stavěl v tempu, v jakém přezouvají pneumatiky mechanici týmů F1. Svoje časové rekordy neustále překonával. Jako jediný dokázal donést tank na slezinu v kapse, zabalený v bublinkové fólii a nepoškozený. Modely nejen staví, ale i prodával pod hlavičkou firmy Rk-Tech. Od roku 2009 v SR.

Petr Hobža - Sova Hobžík

Petr HobžaČestný předseda. Už má svoje odkitařeno, takže v současné době modely už nestaví, za to páchá obtisky a jiné doplňky na éra pod hlavičkou OWL. Zaměřuje se na noční stíhače. Od chvíle, kdy objektivně zrecenzoval Bf-110 od Italeri v Revi (po recenzi výrazně poklesly prodeje tohoto typu), stal se postrachem redakcí a dovozců modelů. Aby byl umlčen, vysloužil si nálepku nejzkorumpovanějšího recenzenta modelů v zemi.

Ondřej Majvelder - Majvos

Ondřej MajvelderTen, který to vše odstartoval (takže ten, který za to může). Staví bojovou techniku v měřítku 1:35. Také je řazen mezi rychlostavěče, čímž vzbuzuje bledou závist některých jiných členů. Od perných začátků se rychle vyšvihnul na kvalitního kitaře. Někteří členové mají pocit, že občas soutěží s předsedou o to, kdo zase sníží časový limit (míněno prvního předsedu Rustyho). Kromě modelů se rád vrtá v motocyklech a autech v měřítku 1:1. Poslední dobou však byla jeho účast velmi sporadická.

Pavel Mazurek - NeCrY

Pavel MazurekStaví velkou bojovku. Občas se hecne i do modelu v měřítku 1:72. Provedení jeho modelů je precizní. Má za sebou nějaké to soutěžní ocenění. Kromě stavění modelů a nahánění osob opačného pohlaví také občas pobíhá s detektorem kovů po lesích, kde hledá sběratelsky hodnotné zrezavělé (čím méně, tím lépe) kovy, které občas přinesl na slezinu.

Martin Schindler - Eman

Martin SchindlerSvým zaměřením úplně nezapadá do klubu plastikových modelářů, protože se věnuje modelové železnici v měřítku HO. Ale modely na železnici mají blízko ke kitům, taková patina lokomotivy může být těžší než u tanku. Na solidní lokomotivu pak klidně spotřebuje více leptů než bojovkář na třicetpětkový model. Takže mezi nás zapadá. Smile Na briefinzích si tak navzájem předáváme užitečné informace ohledně stavebních postupů napříč modelářským spektrem a až na podzim sklidí, bude dvorní dodavatel Sea Foamu. Vzhledem k četnosti účastí na briefinzích jsme ho považovali za stálého člena. Členství ukončil k 24.2.2015.

 

Povinnosti členů:

1. Každý člen je povinen se na briefingy, akce klubu a do modelářského svatostánku dostavovat upraven, aby zbytečně neodháněl přítomné dámy a především nesmí svým zápachem obtěžovat ostatní členy a přilehlé okolí.

2. Členové jsou povinni za sebe zaplatit zkonzumované poživatiny, vyjma případů, kdy jsou prokazatelně zváni někým jiným.

3. Členové jsou povinni se na brienzích chovat dostatečně slušně na to, aby klub kvůli projevům jejich chování nemusel měnit místo briefingů a nedošlo ke zbytečné konfrontaci s pořádkovýni silami a k zbytečnému ublížení na zdraví ostatních členů.

4. Členové se musí snažit uchopovat modely kolegů s maximální opatrností, aby se minimalizovala možnost jejich poškození, zejména aby nedocházelo k ulamování antén, pitotek, podvozků, podvěsů a dalších drobných dílů. Kdo je nemehlo, nechť se kochá pohledem, ale nebere do pracek.

5. Pokud se briefing koná v samostatné místnosti, budou kuřáci respektovat právo nekuřácké většiny na čistý vzduch a budou kouření cigaret a podobných věcí provádět mimo tuto místnost.

 

Kontakt na klub:  kpmopava(zavináč)kpmopava(tečka)cz

Adresa briefingů klubu:  restaurace Ostravarna U Zlatého Kříže, Krnovská 77/33, Opava, obvykle v salónku (kolem výčepu a tanku pivního rovně do dveří). Platí od 1.1.2018. Místo briefingu je vždy upřesněno na klubovém guestbooku ve středu - čtvrtek před briefingem.

Návštěvní hodiny: Ve dnech uvedených na pravé liště tohoto webu a na guestbooku - co 14 dní v pátek od 19:30 do ... (běžně akceptujeme akademickou čtvrthodinku až neakademickou půlhodinku, v uvedenou dobu už zasedají první členové). V letních měsících může docházet ke změně místa briefingů, což se snažíme oznamovat na výše uvedených místech.

V obdobích vládou nařízených zákazů shromažďování v občerstvovnách pořádáme od zimy/jara 2020 briefingy virtuálně pomocí Skype v obvyklých termínech.  

Všechny výše uvedené charakteristiky je třeba brát s nadsázkou. Pokud se někdo cítí být uražen, tak má osud.

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů