Mariňácký CH-34

Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Sikorky CH-34 Choctaw, Italeri, 1:72

Použité doplňky: figurky pilotů a doorgunnera

Kdy byl model postaven: 90. léta

Popis stavby: Jeden z mých nemnohých modelů vrtulníků z období Vietnamské války představuje tažného koně USMC, tedy CH-34 z počátečního období konfliktu, než byly tyto stroje nahrazeny CH-46 Sea Knight.

Model vyrábí firma Italeri a to v dostačující kvalitě. Povrchové rytí je negativní, kokpit je pěkně vybaven, v nákladním prostoru najdeme sedačky. Pěkně jsou znázorněny i hlavy rotorů. Ve stavebnici je několik možných kamuflážních schémat, z nichž pro mě nejatraktivnější je stroj USMC nasazený ve Vietnamu v roce 1962. Na tento konkrétní stroj existuje fotografie, na které přistává v rýžovém poli. Atraktivní je rovněž francouzský stroj z Alžíru vyzbrojený 20 mm kanónem.

Osobně mám rád, když je ve stavebnici i posádka. Piloty jsem vzal z UH-1H od Hasegawy, doorgunner z půlpalcáku je ze sady pozemního personálu od ESCI. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem při stavbě nenarazil na záludnosti s výjimkou toho, že jsem špatně zalepil výfuky na přídi a při další manipulaci je zatlačil dovnitř. Toto jsem musel opravit, ovšem jednalo se o problém mezi modelem a židlí.

Model byl opět barven štětcem barvami Humbrol. Malování nekryvé žluté na zelený povrch se neukázalo jako šťastný nápad, jak je patrné z fotografií. Lakoval jsem lakem Bistrol, o kterém si myslím, že se dnes jmenuje Sidolux. Minimálně použití je stejné, voní stejně i oba se chovají stejně.

Pohrával jsem si s myšlenkou zasadit tento model do diorámy, kterou bych vytvořil podle oné fotografie, ale nakonec jsem myšlenku pro větší prostorovou náročnost opustil.

72scaleaircraft.com

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů