Hledat na KPM Opava
Přihlašování členů
Fulmar z Visty
Autor modelu: Daniel Ševčík
Použitý model, výrobce, měřítko: Fairey Fulmar, Vista, 1:72
Použité doplňky: čistá krabička
Kdy byl model postaven: 90. léta
Popis stavby: Kdo byl zvyklý na kvalitu modelů vzniklých v socialistickém bloku, pro toho byly velkým překvapením modely vzniklé na přelomu 80. a 90. let. V měřítku 1:48 to byly legendární modely z OEZ Letohrad. V 72 se jednalo o poslední modely z Kovozávodů Prostějov. K nim se svými modely přidaly kovozávody Semily se svým P-40K s nádherným povrchem a už pod zprivatizovaným názvem Vista se objevil Model Fairey Mk.I/II Fulmar. Všechny tyto modely měly společného jmenovatele ve formě výrazného posunu kvality a to zejména v negativně znázorněném rytí a také v odpovídajícím množství detailů. Vše bylo na tehdejší výši a ani dnes se není za co stydět.
Tento model představuje druhý kus vzniklý v Semilech. Podobně jako u předešlého Warhawku má pěkné negativní rytí a velmi přesně lícuje dohromady. Kabina byla nádherně průhledná, rámování bylo znázorněno zdrsněným neprůhledným plastem. Kvalitativním posunem byly obtisky tady již dělané u Propagteamu.
Tato dvoumístná stíhačka bojovala u Royal Navy hlavně v oblasti středomoří, kde dosáhla i přes nevysoké výkony několika sestřelů. Další sestřely si připsala i v oblasti Indického oceánu.
Vlastní model se stavěl velmi dobře a práce šla rychle od ruky. Na sedačky jsem doplnil poutací pásy a palubní desku jsem znázornil obtiskem externí firmy. Model byl malován štětcem lihovými barvami Agama. Těmito barvami je také znázorněna patina a olétání. Marking jsou britské znaky, druhou možností jsou americké z doby operace Torch.
Myslím si, že je škoda, že Kovozávody Semily/Vista nevyužila potenciál těchto modelů a nepokračovala v dalších modelech letadel. Kvalitativně a výběrem netradičních typů nakročeno k úspěchu bylo.