SU-122 v zimní kamufláži

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: SU-122, Tamiya, 1:48

Použité doplňky: čistá krabička
 
Kdy byl model postaven: dokončeno v 20. června 2015


Popis stavby:

Při stavbě Tigera I jsem dostal chuť si postavit si nějakého spojence. Váhal jsem mezi Cromwellem, Shermanem a SU-122. Měla to být nějaká oddechovka a když jsem v polské publikaci na SU-85/100/122 uviděl bílou zimní kamufláž SU-122 doplněnou namalovanými větvičkami, bylo rozhodnuto. Fascinoval mě obrovský rudý kruh na střeše nástavby sloužící pro rozpoznání ze vzduchu. Když jsem tuto kamufláž viděl poprvé před lety, první co mě napadlo, bylo, kde Japonci vzali SU-122. Smile Takže jsem se rozhodnul pro stavbu SU-122 čísla 908 v zimní kamufláži. Tato samochodka měla sloužit na Volchovském frontu v zimě 1943.

Stavbu jsem začal slepením a nabarvením kol, vytmelením stop po vyhazovačích na pásech a sestavením pásů, které tvořily vždy 4 segmenty. Spodní a horní díl byly vcelku a vytvořil jsem tvarovaný přední a zadní díl sestavený z více kousků. Po zaschnutí jsem je nastříkal barvou pásů Agama, přeprášil Sidoluxem a napatinoval rez pigmentem Mig barvy vietnamská zem. Místa, kde došlo k dotyku s povrchem a s koly jsem přejel tuhou, čímž pásy získaly krásný kovový vzhled.

Pokračoval jsem sestavením houfnice, nástavby a nádrží. Mezi kovovou vanou a nástavbou vznikla nepěkná mezera, kterou jsem zaslepil proužky plastikové destičky tloušťky 0,5 mm. Model jsem nastříkal Surfacerem 1000, černou lihovou Agamou a ruskou tmavou zelenou Agama R13. Vnitřní pole jsem rozbil přestříkáním ruskou polní zelenou R14. Následovala vrstva Sidoluxu a přípravku Heavy chipping AK Interactive. Bílou matnou Lifecolorkou jsem natřel povrch modelu na horních a bočních plochách a vnitřky kol. Záměrně jsem nechal vyniknout tahy štětcem, protože se domnívám, že v polních podmínkách nanesená bílá moc dokonale natřená nebyla. Na vrchu nástavby jsem vymaskoval kruh a fouknul ho pouštní růžovou lihovou Agamou na sjednocení povrchu, žlutou (aby následná červená nebyla moc růžová) a nakonec červenou lihovou Agamou. Na červeném kruhu jsem znázornil odřeniny jiným odstínem červené od firmy Valejo, zejména v oblasti poklopu. Bílou jsem chtěl odrbávat dřevěným párátkem, ale často šla dolů veškerá barva až na plast. Tato místa jsem opravil přetřením německou zelenou Lifecolor, která má podobný odstín jako ruské zelené. Příště zkusím smývat barvu uchošťourem namočeným v přípravku Heavy chipping. Když jsem tento přípravek stříkal neředěný, zasíral mi trysku pistolí, ale dá se ředit ředidlem Tamiya na akrylové barvy.

Dále jsem nastříkal místo pro obtisky lihovým lakem Agama a nanesl je. V té době jsem sehnal fotografii stroje, ze které vyplynulo, že hvězda na kanónu byla pod hlavní a hvězdičky na čelním pancíři byly menší, než hvězda pod hlavní. Na obtisky jsem použil obligátní vodičky Agama. Z fotografie stroje vyplynulo, že měl očesané přední blatníky, což jsem v této fázi již neřešil.

Dále jsem nakreslil větvičky tmavou německou zelenou Lifecolor. Trochu jsem se držel podkladů, ale na zadku a pravém boku se jedná o "kvalifikovaný odhad". Větvičky jsem kreslil relativně neuměle, aby nevypadaly moc dokonale. Opět vzhledem k podmínkám v Rusku za války. Asi to nemalovali akademičtí malíři v době maximálního klidu a dostatku času. Smile
   
Povrch jsem přestříkal lesklým lakem Sidolux. Následně jsem spáry napustil Neutral washem Mig a výdechy motoru Dark washem Mig. Hnědou olejovkou Abteilung jsem znázornil na některých místech rez. Po zaschnutí jsem model přestříkal matným Sidoluxem (Sidolux a Tamiya Flat Base 85%:15%). Na spodek jsem nanesl umělý sníh ze směsi Snow flakes od Deluxe Materials. Po zaschnutí jsem podvozek napatinoval pigmentem Mig odstínu ruská zem. Vzhledem k zimnímu období jsem použil pouze tento tmavý odstín. Napatinoval jsem jím také pásy.

Následovalo přilepení kol podvozku, pásů, nádrží, výfuků, krabic, pily a náhradních článků pásů. U náhradních článků pásů jsem naznačil řemeny, kterými byly připoutány ke korbě. Vrch samohybky jsem opět napatinoval ruskou zemí Mig. Začoudil jsem okolí výfuků zředěnou směsí hnědé a černé lihovky Agama. Přilepil jsem anténu opět z žíně ze smetáku a bylo hotovo.

Model jsem postavil na svůj standard velmi rychle. Stavba proběhla bez větších komplikací a díly dobře sedí pohromadě. Zvolená kamufláž má znázorňovat improvizované nanesení bílé barvy a následných namalovaných maskovacích větviček v době válečného shonu a nedostatku ruské fronty. S výsledkem jsem spokojen, i když použití přípravku Heavy chipping budu ještě muset natrénovat. Doplnil jsem svoji sbírku čtvrtkové techniky o další zajímavý kousek. Letos je to můj druhý dokončený model, z čeho mám, upřímně řečeno, opravdu obrovskou radost. Very Happy Cool Very Happy Cool Na srdéčku mě může hřát dobrý pocit z vykonané práce. Cool

Model získal 3. místo v kategorii Technika 2b a speciální diváckou cenu dne 26.10.2015 na soutěži Kopřivnické poháry 2015 pořádané MK APOLO Kopřivnice.


 

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů