Jak začít s figurkami –  štětce

 


Autor článku: Daniel Ševčík
Datum napsání článku: duben 2021


Na štětcích se vyplatí nešetřit. S kvalitními štětci se lépe pracuje a delší dobu si zachovávají při správné údržbě původní špičku. A ta je při malování detailů zásadní. Neplatí, že malé věci musíme malovat jen extrémně malými štěci, např. velikosti 00. Důležitá je ostrá špička, takže malinký detail podstatně snadněji vybarvíte štětcem velikosti 1 s dokonalou špičkou, než s 00 s roztřepenou špičkou. U většich štětců se na chlupy natáhne více barvy, takže je nemusíme tak často namáčet. Čím kvalitnější štětec, tím déle při správné údržbě vydrží. Při malování figurek dochází k extrémnímu namáhání štětin, takže pokud si koupíte levné štětce, tak se dříve opotřebují a budete si muset koupit nové. U kvalitních, i když dražších štětců zůstávají vlastnosti stejné i po mnoha figurkách a letech používání. Tady více než jindy platí ono "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci". Smile Na olejovky používáme štětce s přírodním chlupem, na akryly můžeme s přírodním i syntetickým. Do barev štětec namáčíme jen do 1/3, aby se barva nedostala až k držáku a nezasychala zde. Pokud máme barvy na štětci hodně, vytřeme ji do papírového ubrousku. Po barvení je nutno štětec pořádně vymýt v ředidlech a vodičkách pro příslušné barvy, aby barva nezůstávala u kořene štětin. Možno použít i speciální čističe na štětce, např. od fy Kolibri. Špičku štětce po vyčištění nasliníme a protáhneme mezi prsty nebo rty, ať zůstane pěkně špičatá. Jak říkal Péťa Hobža, štětce musíš vychovávat. Smile

Olejovky natíráme vhodným štětcem (na větší plochy není třeba nic speciálního, hlavně, když nebude ztrácet na povrchu chlupy), do hladkého povrchu roztíráme kvalitním plochým štětcem (může být i Lifecolor). Olejovky jsou poměrně husté i po naředění, tak je musíme pěkně rozetřít do jednolité vrstvy. Stíny a světla natíráme kvalitními štětci s ostrou špičkou, ideálně Winsor Newton series 7 s krátkým chlupem (ty s dlouhým chlupem jsou vhodnější na akryly). Ty jsou sice drahé, ale i po létech mají stále ostrou špičku. Jen ztrácejí chlupy, takže za čas máme z 1 třeba 000. Méně odolné štětce můžeme vyhodit po jedné figurce, protože už nemají špičku (nevyhazujeme, ale používáme na jiné věci Wink). Stíny a světla roztupováváme do ztracena upravenými štětci "tzv. kočičí jazýček", např. Kolibri serie 1799 (u těchto štětců doporučuji zkrátit  držák, pro potřeby modelářů je moc dlouhý). Úprava spočívá v tom, že kořen štětin oblepíme gelovým sekunďákem a necháme uschnout. Tak štětec drží stále tvar. Více viz videa s Michalem Křepelkou a foto. Při tupování barvu ze štětců vytíráme do savého papíru (papírové ubrousky, utěrky), nikdy nevymýváme ve White Spiritu a jiných ředidlech. Jinak bychom barvu smývali. Pokud štětec vymyjeme ve White Spiritu, odložíme ho, ať uschne a používáme jiný. White Spirit nebo Sansodor se naopak hodí, pokud něco pokazíme. Pak stačí namočit štětec do White Spiritu, osušíme ho ubrouskem a pokaženou olejovou barvu postupně umyjeme na původní povrch. To co je namalováno, nechat vždy pořádně uschnout! 


Legenda fotografií:

Obr_01 - Štětce Winsor Newton series 7. S krátkým chlupem používáne na olejovky, s dlouhých chlupem na akrylové barvy.

Obr_02 - Štětce Kolibri serie 1799 na tupování olejových barev. Tady jsou již upraveny - kořen štětin je oblepen gelovým sekundovým lepidlem a držák je odřezáním části zkrácen. 

Obr_03 - Detail úpravy štětin štětce Kolibri serie 1799.

Obr_04 - Štětce Kolibri řady 333 s přírodním vlasem. Jedná se o levnější variantu k Winsor Newton series 7. Jsou vhodné na olejové i akrylové barvy.

Obr_05 - Štětce Lifecolor v provedení s přírodním vlasem. Jsou vhodné zejména na akrylové barvy, ploché také na roztírání olejových barev.

Obr_06 - Ploché štětce používané především na roztírání olejových barev.

Obr_07 - Čistící mýdlo a čistící vodička na štětce od firmy Kolibri.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů