MiG-15 CY-02

 


Autor modelu: Milan Matušek

Použitý model, výrobce, měřítko: MiG-15 bis vstupenkový model, Eduard, 1:144

Použité doplňky: Popsáno níže v textu

Kdy byl model postaven: dokončeno 07/2015


Popis stavby:

Na internetu jsem hledal nějaké informace o předloze. Na stránce www.valka.cz jsem našel fotku MiGu-15 bis CY-02, který byl předlohou kamuflážního schématu a pod ní fotku vraku MiGu-15 CY-02, který byl prvním strojem tohoto typu, na kterém došlo k letecké katastrofě. 19. března 1952 na něm příslušník 1. lsp. kpt. Jan Červený havaroval u obce Sojovice u Lysé nad Labem, v důsledku nezahermetizování kabiny. Rozhodl jsem se proto upravit stavebnici na verzi MiG-15. Zcela všechny rozdíly jsem určitě nevystihl, ale ty hlavní se domnívám, že ano. Obrousil přistávací světlomet z křídla a vyrobil nový ve vstupním kanálu, zatmelil antény na spodku trupu, doplnil anténu na hřbetu trupu, natáhl drátovou anténu, zmenšil brzdící štíty, obrousil boule z krytů kanónů a upravil tvar nerezových plechů kolem hlavní kanónů.

Díly stavebnice sedí velmi dobře, jediným úskalím může být snad jenom velikost modelu. Upravil jsem upevnění nohy příďového podvozku tak, abych ji mohl přilepit až po kompletaci modelu. Před slepením polovin trupu jsem zapomněl do přídě umístit olověnou zátěž, takže jsem ji tam dával až po té, všudy kudy se dalo. Domníval jsem se, že je olova málo, a proto jsem se rozhodl přilepit letounek k podložce. Po dokončení modelu jsem zjistil, že se mi podařilo olova nacpat do podvozkové šachty dost a model stojí spolehlivě na všech třech kolech. Ale když už jsem měl podložku hotovou, vyrobil jsem malou diorámku. Použil jsem barvy Agama a Alclad. Finální lak je Sidolux vyleštěný leštícím pastou KPM Bratislava. Brzdící štíty a plechy okolo hlavní kanónů jsou z nalepeného alobalu.


 

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů