Buffalo, obránce Singapuru

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Brewster Buffalo, Airfix, 1:72

Použité doplňky: odvrtané plastové tyčinky jako hlavně

Kdy byl model postaven: 90. léta


Popis stavby: V modelařině mě vždy více lákala exotičtější bojiště, než European Theatre. Takže jsem nejdříve stavěl stroje ze Středomoří a časem došlo i na Dálný východ a Pacifik. Před rokem 1989 jsem hltal knihy Miloše Hubáčka. Po roce 1989 jsem si koupil oba díly Krvavých jatek trojice Christopher Shores, Brian Cull a Jasuho Izawa. Třetí díl u nás, bohužel dosud nevyšel. Knihy popisují těžké boje spojeneckých letectev na Dálném východě a Filipínách v prvním období 2. světové války. Mimo jiné se tam dozvídáme i informace o bojích 453. perutě RAAF.

Právě marking této perutě je i jednou ze 2 obtiskových variant modelu. Druhou je předválečný stroj US Navy. Model je typický prastarý Airfix, tedy s povrchem posetým množstvím nýtů (jak to mám rád Smile). Kabina je vybavena velice spoře, ale v té době Airfix uměl dělat pěkné figurky pilotů.

Buffalo se stavělo dobře, sem tam bylo třeba trochu tmelit. Doplnil jsem a odvrtal hlavně 4 kulometů. Model je natírán štětcem syntetickými Humbroly a Agamami, jakou stříbrnou jsem použil na olétání, to už netuším. Vzhledem k místu nasazení, jsem povrch olétal řádně, více, než by bylo zdrávo (jak je u mě obvyklé).

Ačkoliv se jedná o letitý model a dnes (prosinec 2013) jsou na trhu výrazně kvalitnější stavebnice, tento starý Airfix představuje docela pohledný model významného spojeneckého letounu z počátečního období války v JV Asii a Pacifiku.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů