Skleněný Blaník

 


Autor modelu: Milan Matušek

Použitý model, výrobce, měřítko: L-13 Blaník, Profiline/Eduard, 1:72

Použité doplňky:

Kdy byl model postaven: říjen 2010 - leden 2011


Popis stavby: Stavebnice byla v pytlíkovém balení jako vstupenkový model na loňském E-dayi, jinak bych si ji nikdy nekoupil. Poměrně podrobná recenze stavebnice a srovnání s konkurenčním výrobkem byly v časopisu Modelář. Eduard bohužel zvolil k vylisování průhledný plast, který jednak ztěžuje odhalování povrchových vad výlisků a je i přes svou tvrdost křehký. S křehkostí jsem bojoval při prohlubování rytí, které se místy ztrácí a zejména při obrývání aerodynamických brzd na křídlech, které jsou vylisovány nad povrch, ale na skutečném letadle samozřejmě zapadají do profilu křídla. Zmatek přináší i návod, který nás nabádá nalepit přepážku v trupu až do míst spojení překrytu kabina s trupem, ale ve skutečnosti má být v místě, kde končí čalounění zadního kokpitu, protože se o ní opírá opěradlo zadní sedačky. Stejná chyba je i v originálním návodu firmy Profiline, avšak na fotkách vzorového kusu na webových stránkách firmy Profiline je přepážka nalepena na správném místě! Na dokončeném modelu tato chyba při zavřené kabině není vidět.

Do kokpitu jsem vyrobil podlahu, nová opěradla sedaček, přidal páčky na boky trupu, přístrojové desky, pedály, pásy na sedačky a pár dalších detailů. Abych slícoval příliš široký překryt kabiny s trupem, musel jsem ho mírně po stranách zbrousit, přičemž jsem ho příliš stlačil a objevily se mi na něm bohužel praskliny. Při lepení trupu jsem začínal od ocasu. Mezi poloviny jsem vlepil proužek plastu, kterým jsem imitoval lem na spojích polovin trupu u skutečného modelu a současně jsem tím rozšířil trup pro snadnější slícování překrytu kabiny. Trup jsem v místě zadní přístrojové desky jejím rozšířením rozepřel a na čumáku naopak musel zbrousit a zúžit, aby překryt pasoval. Před jeho přilepení podstoupil koupel v Sidoluxu. Chybné napojení koncových vřeten na křídla jsem vylepšil Miliputem. Abych si stavbu ještě trochu znepříjemnil, tak jsem vychýlil kormidla.

Plátnem potažené plochy jsem nastříkal špinavě bílou Agamou a zvýraznil jemně žebra. Kovový potah jsem vytvořil ze stříbrné a hliníkové Agamy. Zvýraznil některé panely a přestříkal Sidoluxem. Obtisky nejsou nic moc. Trochu tužší než např. na vstupenkové Avii. Musel jsem je nakonec proříznout. Bohužel jsem si pořádně neprohlédnul návod a na pravém křídle červená linka nemá být pod registrační značkou. Rytí jsem zvýraznil světle šedou olejovkou. „Plátěné“ plochy jsem na závěr přestříkal matným a "kovové" plochy lesklým lakem a jemně je vyleštil. Na úplný závěr jsem doplnil anténu, pitotku a větrací klapku.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů