Vítejte na Guestbooku KPM Opava. Sem pište své dotazy, postřehy, připomínky. Vulgární, rasistické a příspěvky neslučující se s právním řádem ČR budou odstraněny. Taktéž není povoleno vkládat reklamu bez souhlasu admina. Hypertextové odkazy vkládejte ve tvaru http://www.webova_stranka.cz. Max. šíře obrázků 530 px. Větší obrázky budou zmenšeny.

jura - 6. 2. 2013 20:07

Jednoho Liberátora Mk.VI mám připraveného do kamufláže 311.perutě (Revi obtisky a set od Pavla Models) .
 I když mě náš předseda předzásobil tunami materiálu jak na "zašpinění" bojovky mám strach nějakou složit . Cena samotného modelu + lepty+hlaveň a já to zdrbu tak by mě trefil infarkt, je to něco jiného než u letadel.

Brambo - 6. 2. 2013 17:15

Pěkná sbírka více motorových strojů, oba Liberátory od Eduarda, B-17ky, Pe-8 a dokonce prcek Gigant.  A to jsi je chtěl před námi zatajit. Třeba 4 a více motorových mašin více než ty nemám a to mi musí počty zachraňovat Vietnam. B-17G Academy, B-29 Academy, starý Lancaster Revell, nový Lancaster Dambuster Revell, stará B-24D Revell, Halifax Revell (ex. Matchbox), Martin SP-5B Marlin Hasegawa, AC-130A Italeri, B-52 Monogram. Jo a také nemám žádného Tigera v pětatřicetině.

jura - 6. 2. 2013 11:26

Přikládám foto modelů, které u mě čekají na sestavení. Do starobního důchodu mám co dělat, ale tak jak je na tom Brambo nebo Qoblich tak to na ně nemám .
Musím se ale opravit, po přepočítání krabiček a sáčků s modely jsem se dnes dopočítal číslu 83 (včera jsem se uvedl 84 ks) .
Whitley (2x), Helcat, Škoda D.1, Avia B.534 jsou jen v sáčcích tak jsem je uložil tam kde bylo nějaké volnější místo v krabici, např. s Pe-8 je ještě Whitley 2x, atd. Fi-156 má zapůjčenou náš Sova Hobžík.
Musím si pořídit krabici a dát je na jedno místo, ať je v tom nějaký pořádek .

Brambo - 5. 2. 2013 21:15

Klidně se pochlub i tím zbytkem.

jura - 5. 2. 2013 21:10

Tak i já se přidám k Syslovi. Za rok 2012 mi přibylo 15 modelů plus nějaké ty doplňky.
Model č.14 a 15 je Whitworth "NOVO" a Fi-156 "SMĚR", ale zapomněl jsem je přidat k těm ostatním tak na fotce nejsou .
Za rok jsem do vitríny uložil 4 modely a celkem mám doma 84 ks modelů které čekají na slepení, zatím slouží jako plnohodnotný lapač prachu .

Brambo - 5. 2. 2013 17:38

Zdá se mi to, nebo ty jedny figurky jsou krávy? A ten samostaný frajer vypadá jako nějaký exotický civilista s nějakou zbraní. Jestli jsi s těmi modely opravdu tak daleko, tak se těším na výsledek, zejména na tu domácí drůbež, kachnu.

michal-m - 5. 2. 2013 14:42

Ten Dodge je opravdu Bigfoot 1:24 po sestavení to bude dost velký kousek.

michal-m - 5. 2. 2013 14:38

Přidávám ještě několik kousků z takzvané pracovní skříně. Jsou to horké kousky připraveny na stavbu. Vrchní čtyři modely (figurky, Cobra a Citroen 2CV)
rozpracovány z cca. 70 %.

Brambo - 4. 2. 2013 22:33

Jsem rád, že se ti to podařilo tak pěkně vložit. Ten Dodge Rammunition, to je nějaký bigfoot, ne?

michael-m - 4. 2. 2013 21:11

Také přidávám letos poprvé fotografii svých modelářských zásob, tak na několik let

lopuch - 29. 1. 2013 21:35

Snad by to mělo být vše, co přibylo za loňský rok. Je možné, že sem na něco zapomněl, jednu krabici z Bratislavy už jsem stihl postavit, 2x neúspěšně nabarvit a zlikvidovat. Celkem jsem se držel, dostal mně jen jeden výprodej na modelforu a pak párkrát aukro s výmluvou, že jde o dobrou cenu. Něteré krabičky klamou, třeba v jednom Stugu je vlastně KV+SU-152, v té malé krabičce jsou dva a pak sem koupil i nějaké konverze, doplňky, figurky, což sem na hromadu nepřihazoval. Milana sem samozřejmě neporazil, ale celkový počet zásob nepřevýší, co nástěnkář pořídil za rok.

Brambo - 27. 1. 2013 17:55

Toto je můj příspěvek k Syslovi roku 2012.
Minulý rok jsem se dopočítal k číslu 236 kousků. Vzhledek k tomu, že jsem letos modely nesundával k přepočítání, ale naopak se z nicha snažil vytvořit kompaktní celek, kromě ěch, které jsou sáčkové v samostané krabici, nebo na hromadě určené k brzkému slepení, tak jsem použil metodu vyjití z předchozího čísla a připočíst k tomu přírůstky a odečíst slepené kousky.

Pořízeno bylo nejméně 92 kusů, postaveny 2, takže jsem na počtu 326 nepostavených kusů. Pokud bych stavěl rychlostí Honzy Pavlíka, tak se po nich zapráší za nějakých 10 let. Ale mojí rychlostí to bude za cca 200 let, protože v celkovém číslu nejsou započteny ty z krabice za Dornierem 17 a také pár (desítek) starších kousků v jiné skříni, oboje jsem nikdy nezapočítával.

Musím si vzhledem k blížícímu se kritickému množstí dát socialistický závazek méně kupovat a více a tvrději stavět, tedy kromě nějaké trapné šelmy kočkovité.

Odkaz na zvětšený obrázek.

milan_matusek - 26. 1. 2013 14:16

přispívám jako první, slovy devět stavebnic, za celý rok jeden přírůstek-vstupenkový Spitfire z E-daye

milan_matusek - 19. 1. 2013 11:29

trošku mi odlej, porovnám se sidoluxem

Pavel - 19. 1. 2013 0:07

z USA mi od kamose dojde Future...to by nekdo chtel? Predpokladam ze modelari maji doma plovoucky

Tomáš - 11. 1. 2013 10:17

Brambo, díky moc za rady... dneska se do toho pomalu pustím. První dva tři modely mám vyloženě jako učební  Dioramku si udělám podle rady tady na stránkách...

Brambo - 10. 1. 2013 19:16

Dokončení (je to jen guestbook s omezeným počtem znaků v příspěvku):

Pigmenty natupované na povrch a fixovaném kobaltovým sikativem Umton znázorní bláto, prach. Používat v takovém množství, aby nezanikly jiné techniky a odpovídalo to místu použití vozidla a zasazení do diorámy. Suché bláto, prach nahoru, mokré tmavší dolů. Směs pigmentů spolu s Herkulesem, případně sádrou, "kakací" směsí pro kočky atd. lze udělat bláto na spodek. Je jedno jaký výrobce, pořád to je nějaký obarvený prach. Důležité jsou odstíny. Navzájem se dají míchat. Pro Evropu je takový rozumný základ suché bláto, písek, tmavá zem, dá se doplnit vietnamskou červenozemí na orezlé výfuky.

Všechny přípravky může dodat Rosťa Axmann, něco lze koupit v krámě pro výtvarníky na Masarykově ulici nahoře.

Další informace lze čerpat z článků tady na webu, nebo na dalších webech - www.modelforum.cz a dalří, viz. sekce odkazy.

Brambo - 10. 1. 2013 19:16

Pokračování:


Po zaschnutí filtrů lze naznačit stékání vody po povrchu olejovkami (modeláři používaní hodně značku Abteilung) ředěnými ředidlem Winsor&Newton. Nanesou se malinké tečky (modrá, červená, žlutá, bílá, atd.) na svislé plochy a ve směru stékání vody lze smývat ředidlem. Podobný efekt ovšem vznikne i při nanášení filtrů ve směru stékání vody.

Po zaschnutí lze z olejovek (vždy nejdřív z tuby nanést na ubousek, aby pohltil olej) a ředidla udělat roztok na wash. Ten se nanáší jen do prohlubní, kolem nýtů atd. Podobně lze roztok udělat ze syntetiky s ředidlem a terpentýnem, ale ve větším poměru ve prospěch barvy než u filtrů. Nanáší se na stejných místech. Dle mě je nejlepší si koupit originální wash, mám třeba od MIGa tmavý a neutral. Pravda jeden stojí cca 200,- Kč, ale je jednoduchý na použití a spotřebovává se minimálně, takže balení vydrží roky. Stačí dokonale protřepat, nanést, nechat zaschnout a setřít hadrem, který nepouští chlupy a uchoštouchem. Prostě minimální námaha, maximální efekt. Pouze je nutno to nechat rozumně zaschnout - pár desítek minut pro stírání (wash zmatní na povrchu), co nejlépe setřít na místech, kde nemá být (používat chirurgické rukavice)a pak nechat zaschnout nejlépe několik dní.

Brambo - 10. 1. 2013 19:15

Předpokládám, že tank je nabarven, naznačené odřeniny (černomodrohnědou nebo podobnou barvou), naneseny obtisky. Podlozek nemusí být nalepen, nebo může dle vkusu každého soudruha.

Na barvě musí být lesklý nebo pololesklý lak. Stačí Sidolux, třeba z barev-laků na rohu mezi Bredou a divadlem. Nebo drogerie Klemens na Hrnčířské vedle policie ho také bude mít (údajně nejlevnější krám v Opavě). Ten se dá natírat i stříkat, ale na natírání je nutné ho ředit vodou. Nechat zaschnout a pak třeba další vrstvu. Ale mohla by stačit jedna vrstva, ovšem pro práci dalšími přípravky je lepší mít trochu hrubší krytí - několiv vrstev. Větší matnosti se dá dosáhnout přimícháním Tamiya flat base (80,- Kč?).

Na to udělat filtry - silně zředěná syntetická barva s terpentýnem a syntetickým ředidlem - v roztoku jen 5% barvy. Povrch nezalévat, ale stětec (nějaký větší) třeba trochu vysát ubrouskem. Použít lze několik vrstev (tuším, že se doporučuje 4-20), další nanášet až po zaschnutí předchozí. Jedna vrstva by se měla na tank natírat několik sekund, max. desítek sekund. Toto slouží k tónování barvy, barva získá hloubku a kovový nádech. Vzniklé skvrny od ředidla neřešit, v dalších krocích se zahladí. Je dobré postupovat v logickém směru - seshora dolů. Na ruské tanky v zelené použít hnědý filtr, na německou šedou třeba modrý a hnědý, lze je kombinovat, atd.

Tomáš - 9. 1. 2013 21:50

A ještě jedno, snad neotravuju  Je lepší koupit ten hotovej wash, nebo opravdu stačí si ho namíchat doma... černá olejovka a terpentýn...
A jak pak pigmenty? Uvažuji o koupi 2 odstínů rezy, saze a 2 odstíny bahna...

Stojí to všechno dost peněz, ale zase když už jsem se do toho dal.... chci zkoušet modelovat se vším všudy

Tomáš - 9. 1. 2013 21:37

Ahoj, máme ještě takový hloupý dotaz - jak na patinování? Respektive jaký zvolit postup?
1) mám základní nátěr - revell syntetika
2)měl bych přelakovat - asi akrylový lesklý lak? Doporučíte?
3) Wash - jak na něj? Prý by se měl použít terpentýn s olejovou barvou? Nebo dá se zase washovat se silně naředěnou syntetikou a v tom případě bych mohl použít třeba revell syntetický lak?
4) použití pigmentů (výfuky, rez, bahno... - jaké pigmenty použít?

Co vy na to?

Brambo - 8. 1. 2013 20:56

Je pozitivní, když někoho hraní her přivede k modelařině. Kromě běžně dostupných modelů se z projektů v 72 dělají hlavně Rusové, IS-7, IS-4, KV-3, atd. Ale cena je vyšší, než u modelu v měřítku 1:35, protože to jsou shortruny se spoustou plechů. Otázka je, jak se to vůbec staví,  pro začátečníka to nebude to pravé ořechové. Mimochodem, WoT je co? To je ta hra, kde člověk potká frajery s Tigery v kamufláži Patherů, které ji měly jen u LAH ve Francii 1944?

předseda - 8. 1. 2013 18:50

Zname tuto hru,hrajeme ji

jura - 8. 1. 2013 17:27
Tomáš - 8. 1. 2013 12:50

Já mám E-100, nově koupenou... už se těším, až si ji i sestavím a nakamufluji  BTW... E-100 asi v měřítku 1:72 není, co?

jura - 8. 1. 2013 10:21

WOT někteří členové znají a hrajou jak vzteklí   až se jim kouří od pásu

Tomáš - 7. 1. 2013 20:00

Díky moc za odpovědi. Barvičky tedy nakonec použiju syntetiku od revellu - je to v globusu a nejsou drahé. Jinak stříkání zatím nechám a budu používat štětec a barvy ředit... Zatím pojedu jen 1:72? nemám doma moc místa, tak ať neprudím manželku Smile Každopádně se pokusím dělat rovnou i malé dioramky, líbí se mi tak ty tančíky víc. Obrovská výzva je naučit se tančíky "patinovat", dělat bahýnko, rezavé skvrnky, poškozené tanky... zatím ty moje vypadají, jako když sjedou z lakovací linky  a to není to pravé ořechové... navíc jsem se bohužel ze začátku nedržel ani nějaké přesné, reálné kamufláže (přesněji jsem tedy dělal kamufláž podle hry "world of tanks" - jestli někdo znáte

předseda - 6. 1. 2013 18:09

Ahoj Tome.Jestli maš zajem,mužeš se za nama stavyt v patek do hospody u zlateho křiže,byvale el paso na krnovske,ptej se obsluhy po modelařich.Jsme tam od 19.00 hod.

Brambo - 4. 1. 2013 23:56

A abych nezapomněl, pokud to natíráš štětcem, tak ředit S6006, S6001 je na ředění pro stříkání.

Brambo - 4. 1. 2013 23:50

Ohledně obchodu poradil už Milan. Spoj se s Rosťou Axmannem a pořešíte to.

Barvy Revell na štětec stačí, i stříkat se s nimi dá. Na stříkání mají sice hrubší pigment, ale jak je vidět na letadlech od Jury, i s nimi se dá dosáhnout slušného výsledku. Vše je o cviku a zkoušení ředění. Dobré je barvu naředit mimo plechovku, ať kryje, ale hned neschne a natřít jednu tenkou vrstvu, nechat to zaschnout několik hodin, nebo do druhé dne a znovu natřít další vrstvou. Až je člověk spokojen s pokrytím, podobně natřít další vrstvu. Jinak Rosťa Axmann prodává také vodou ředitelné barvy, měl by je mít i skladem doma. Jako základ použít Revelku a na další barvy použít vodové akryly, které dobře schnou.   

PS: Apache nechci.

jura - 4. 1. 2013 19:47

Používám na stříkání Revellacké barvičky -pro dostupnost v Globusu a taky cenu   -, ředím klasickým ředidlem S6001. Je pravda, že se zajímám o trošku něco jiného (letadla 1/72) a veškeré výtvory putují hned do vitríny  ale 100% spokojenost.

milan_matusek - 4. 10. 2013 16:53

modelářský obchod v Opavě byl, ale už není, pokud nechceš platit poštovné, objednej si třeba odtud: Awax, majitel je ze Štěpánkovic, takže se bude dát domluvit si převzetí zboží v Opavě
ohledně barev ti moc neporadím, s Revelkama se dá určitě začít, i když stříkáš nebo natíráš štětcem, je to spíš o praxi a chuti zkoušet různá naředění barvy, a nepřestat, když se to napoprvé nepodaří

Tomáš Klásek - 3. 1. 2013 15:03

Ahoj, jsem začínající modelář  Zatím mám sestaveny dva tančíky - Tigera od Revellu a KV-2 od Trumpeteru (oboje 1/72). Chtěl bych se zeptat co si myslíte o barvičkách od firmy Revell - jsou vhodné pro začátečníka? Jiné v Globusu nemají Smile Nejsou myslím ředitelné vodou, ale jen ředidlem...
A další dotaz - je v Opavě nějaký obchod s modelařinou?

Díky, Tom

milan_matusek - 1. 1. 2013 12:43

já ne

Pavel - 30. 12. 2012 22:29

Nechec si nekdo postavit Apache 1/35? Ja uz ho delat nebudu

Brambo - 28. 12. 2012 11:13

Tak já si ježil celý rok, před Vánocemi přibyly nějaké vrtulníky z NAMu (3x Huey, 1x Seaking) a pár éroplánů (nějací Fanoušové, F-100D s babou na čumáku od Italky, Skyraider, B-57B, TA-4J, Bearcat, a pár dalších), až si říkám, že bych to měl omezovat, ale to říkám stále. Ale ano, přímo pod stromek jsem dostal emerický obojživelný support vehikl LVT-(A)1 od Dragona.

milan_matusek - 25. 12. 2012 18:29

Tak se pochlubte, co Vám naježil nebo co jste si naježili sami modelářského pod stromek.

Brambo - 10. 12. 2012 18:44

Zvadlo od Bezeho.

milan_matusek - 9. 12. 2012 22:08

V neděli 16.12. pořádají suchdolští muzejníci pietní vzpomínku na největší bitvu nad Moravou a sestřelení bombardéru u Palačova viz pozvánka, já a Beze pojedem pokud nebude padat svinstvo z nebe, mají i novinku v expozici - Fw 190
pozvánka

Brambo - 5. 12. 2012 22:12

My jsme žabaři.

milan_matusek - 5. 12. 2012 17:01

japonské miniatury Ugo Ješita

Pavel - 4. 12. 2012 20:41
Brambo - 29. 11. 2012 19:57

Co takhle se s nimi domluvit, že chceme být v salonku. Źe to je pro nás hlavní věc, proč tam chodíme a že jsme všichni nekuřáci. Pokud mají akce jen do Vánoc, tak dejme tomu, ale jinak můžeme jít jinam, nebylo by to poprvé. Samozřejmě je nutné, aby tam nebylo 6 lidí, jako minule...

Pavel - 29. 11. 2012 17:55

Zdar chlapi, nemáte někdo rozbitý kompresor? Chybí mi jeden díl a v Orlíku se na mne vybodli...

milan_matusek - 29. 11. 2012 17:37

Sice sem nikdo nechodí a nečte to a budete si myslet, že jsem kverulant, ale po posledních dvou schůzích, na kterých jsem byli usazeni v hospodě, mě napadlo jestli není čas změnit lokál. Domnívám se, že jsme se pro současné místo rozhodli z toho důvodu, že budeme sedět v salonku, což se v poslední době moc nedaří. Možná, že se to po novém roce zlepší.Scházet se v zakouřené hospodě se mi moc nechce a ani to pivo tam není nic extra zvláštního. A to je asi tak všechno, co jsem Vám chtěl říct.

Brambo - 12. 11. 2012 18:57

Parádní fotky, koukám, že sněhu nebylo málo.

milan_matusek - 7. 11. 2012 13:08

včerejší výlet

Ptačí kámen

Brádlerova bouda

Pančavský vodopád

milan_matusek - 5. 11. 2012 21:22

nedělní výlet po hřebenu Krkonoš od Špindlerovy boudy k Dívčím Lávkám, bohužel tam žádné dívky nebyly

zbytky Petrovy boudy

Sněžka z Dívčích kamenů

mezi mraky

Sněžné jámy

Labský vodopád

milan_matusek - 2. 11. 2012 11:07

nejenom Brambo se toulá po horách, středeční výlet na Sněžku:

polední kameny

hřeben na Sněžku

Luční bouda

Čertova stráň

Pobel - 1. 11. 2012 17:36

Zdar pánové. V pátek 2.11.2012 přijdu na schůzi z nabídkou odkoupení mé kompletní modelářské výbavy. Kromě modelů a kompresoru přinesu vše co je třeba. Ceny jsou příznivé, vše mám zpracováno do ceníku, který posílám palubnímu nástěnkáři Brambovi. A bude i na schůzi. Čest Pobel.

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy