Vietcong při přesunu

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: North Vietnamese, ESCI, 1:72

Použité doplňky: Balzový špalík 3,5x3,5 cm, kořínky z vyvráceného smrku, drátky, toaletní papír, disperzní lepidlo, biostelivo pro kočky, jemný písek, pigment MIG (vietnamská zem), foliáž Polák, drobné křoví Polák, sypané lístky Noch, travní drny Modelscene, lesklý autolak, usušený čaj ze sáčků, destilovaná voda, barvy Valejo, barvy Agama lihové, Sidolux, dvousložkový tmel Tamiya, Surfacer

Kdy byl model postaven: dokončeno v červnu 2009


Popis stavby: Model vzniknul jako protiváha Zeleným baretům, které jsem udělal před časem. Inspirací na křoví mi byla dioráma "Zasažená M35" od nunymastera, kterou jsem viděl na Modelfóru. U Baretů mi bylo některými vytýkáno to, že džungle spíš vypadá jako arboretum. Tady jsem se pokusil o vytvoření věrnější iluze. A protože jsem dospěl k názoru, že 8x8 cm je hodně, celé to je na špalíku 3,5x3,5 cm. Smile Pro oživení jsem tam dal houby, původně zamýšlený had skončil při malování pruhů někde na koberci a zatím jsem ho nenašel a ještěrce upadly barvou přilepené nohy (zadní). Možná je zkusím ještě znovu vytvořit a doplnit. Drobná odloupnutí barvy patrné na fotkách jsem se už snažil opravit.

Dioráma představuje část přesunující se skupiny Vietcongu pěšinkou v džungli. Kucí v černých pyjamech jsou maskováni větvičkami vegetace, aby snížili šanci odhalení nepřítelem. Gunship je sFiňa a Napalm nedělá dobře jejich mladistvé svěží pleti. Nguyem vyzbrojený puškou neurčitého původu (Garand, Simonov...?) zastavil a obhlíží okolí, za ním jdoucí Vu s AKáčkem se přikrčil a opatrně postupuje vpřed. Chlapci jsou trochu zašpinění od bláta, hlavně jejich kalhoty, modní společenská obuv vietmanky a jejich nohy.      

Pár slov ke stavbě. Džungle je po dešti, proto se leskne (přestříkáno lesklým lakem). Bláto je směs písku, disperzního lepidla, vody a pigmentu, palma postavená mým klasickým způsobem (jeden rozdíl tady přeci jen je, korunu jsem posypal rozdrceným čajem, což vytváří lepší efekt, neř dříve používavá statická tráva) stejně jako strom. Ten má zkomenou větev, ale nedošlo k úplnému zlomení, protože na části je stále bujné listí (Polák). Křoví jsem udělal z nízkých křoví stejné firmy, na kraji jsou pěkné trsy od Modelscene, které mě velice mile překvapily. Pořídil jsem si sadu se čtyřmi druhy barev, abych to využil i jinde. Na strom jsem nastříkáním zelené znázornil jemný mech. Z blátivé cesty vystupují 2 kořeny stromu. Cestu jsem před zaschnutím posypal rozdrceným vylouhovaným čajem a trochu jsem ji posypal listím, které opadalo z foliáže, když jsem ji trhal před přilepením na větve. Houby jsou z dvousložkového tmelu Tamiya. Houby v džungli jsou světlé, protože nemají dostatek slunečního světla.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů