Crusader Mk. III

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: BRITISH CRUISER TANK Mk.VI CRUSADER Mk.III, Tamiya, 1:48

Použité doplňky: drát, žíně z metličky na anténu

Kdy byl model postaven: dokončeno v říjnu 2016


Popis stavby:

Crusadera mám docela rád. Je to ikonický britský tank, který najdete ve skoro každém dokumentu z bojů v severní Africe za druhé světové války. K tomu ve verzi Mk.III se zapsal do historie Československé armády. U ČSOB ve Velké Británii byl používán v výcviku, než do nahradily modernější Cromwelly.

Model jsem stavěl bez větších úprav. Vyvrtal jsem hlavně, madla zhotovil z ohnutého drátu a anténa je z chlupu z metličky. Jinak je stavba docela pohodová, jak je pro modely Tamiya v měřítku 1:48 typické.

Problémy mi způsobilo zbarvení. Jednak je třeba nabarvit korbu, přilepit boční kryty podvozku, zamaskovat podvozek a pak barvit zbytek tanku, dále podobný problém je při uchycení děla a poměrně členitý povrch tanku se docela špatně maskuje.

Zvolil jsem zbarvení od 6th Armored Division z Tuniska 1943. Britská pouštní žlutá a černá pole. Pouštní žlutou jsme udělal tak, že první vrstva na surf je černá lihová Agama, pak Německá žlutá Afrikakorpsu a na ni Německá žlutá na letadla. Černou jsem zesvětloval Německou světlou modrou. Zaprášení je provedeno pískovým akrylem Lifecolor. Právě v těch vrstvách se ukázala zrada. Trošku tlustší vrstva nějaké barvy a už je jiný odstín. Tak se mi podařilo dosáhnout toho, že kola mají jiný odstín, než zbytek tanku. Chtěl jsem znázornit větší zaprášení, než na zbytku tanku a nedopadlo to úplně podle mých představ.

Naopak patina se docela povedla. Nýtům na věži a korbě prostě nešlo odolat. Nabarvený, trošku orezlý a "obouchaný" model jsem přestříkal Sidoluxem. Udělal jsem wash neutral washem od MIGa, stříknul zaprášení pískovou Lifecolor, pak Sidoluxem. Doplnil jsem wash, tam, kde se mi zdál nevýrazný a zafixoval to matným lakem. Příště budu chytřejší drahoušku. Smile A zjednoduším to. Barva, zaprášení, Sidolux, wash a zafixovat matným lakem. Výsledek se mi velmi líbí a podle reakcí nejen mně.

S výsledkem jsem až na to divné zaprášení kol spokojen. I tak to stačilo na zlato v kategorii 2b na Kopřivnických pohárech 2016 pořádaných MK APOLO Kopřivnice. Cestou ze soutěže došlo k bojovému poškození, kdy jsem model s krabicí otočil o 90°C. Model překvapivě vydržel, ale ohnula se anténa, jak je vidět na fotkách. Mám ještě Crusadera Mk.I/II, ale dám asi přednost jednobarevné kamo s kulometnou věžičkou. Až ho budu jednou stavět... Wink


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů