Kliment Vorošilov první se zjednodušenou věží

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: KV-1 Model 1942 Simplified turred, HobbyBoss, 1:48

Použité doplňky: kočičí fous na anténu, písek, pigmenty MIG, špetka statické trávy, disperzní lepidlo, Surfacer, lihovky Agama, kobaltový sikativ

Kdy byl model postaven: dokončeno v květnu 2009


Popis stavby: Jedná se o můj první čtvrtkový tank třetí letošní dokončený model (rok 2009). Asi jsem chytil nějakou druhou mízu. Model byla víkendová stavba (přesněji 3 neděle). U mě je úspěch, když udělám za měsíc to, co jiný za víkend. Poprvé jsem použil pigmenty.

Model představuje verzi z roku 1942 se zjednodušenou věží, což si vyžádala spotřeba tanků na frontě a nutnost jejich zvýšených dodávek. Mám rád oba Vorošilovce a rád vzpomínám, když jsem v jedničce jezdil v tankovém simulátoru Panzer Commander. Pz-III a Pz-IV s krátkým laufem si s nimi neporadily, jen osmaosmdesátek se člověk musel bát a ničit je z velké vzdálenosti nebo je objet a přejet je.

Stavbu jsem si užil, vše pěkně pasovalo, šlo to i přes vyšší počet dílů pěkně od ruky. V sobotu jsem slepil vanu a kola, ale nelíbily se mi stopy vyhazovačů na pásech, takže jsem je přetřel několika vrstvami Surfaceru 500 a nechal uschnout a po té přebrousil. Při sestavování pásů jsem byl buď nepřesný, nebo se Číňan seknul v návodu, každopádně mi na obou stranách chyběl jeden článek. Naštěstí jsou ve stavebnici nějaké náhradní. Smile Potom jsem chvíli řešil, jak pěkně udělat pásy s blátem, zablátit ze spodku blatníky a při tom model nastříkat. Nakonec jsem to udělal tak, že jsem Tamka pásku nalepil na linii, kde budou blatníky a nastříkal Surfacerem a základní Ruskou zelenou lihovou Agamou, natupoval bláto tvořené se směsi písku, pigmentů MIG (ruská zem, uschlé bláto), Herkulesu a vody. Touto směsí jsem rovněž potupoval spodky blatníků a vše nechal zaschnout. Pak jsem přilepil kola a pásy, které jsem opotřeboval pigmenty. Místa kde dochází k dotyku kol a pásů jsem pokreslil tužkou, čímž dostala kovový vzhled a na vnější část pásů jsem také přilepil blátivou směs. Vše jsem nechal zaschnout, přilepil blatníky a další detaily a podvozek jsem zamaskoval a model přestříkal surfem a barvou. Potom jsem podvozek odmaskoval, použil filtry, wash, znázornil odřeniny, nanesl bláto. Bláto jsem pigmentoval několika odstíny pigmentů a fixoval kobaltovým sikativem. po té jsem zadoudil místa kolem výfuků, snázornil nějaké skvrny na motorovém prostoru (vodovými barvami Valejo, což jsem přehnal a tak jsem na některá místa opět použil pigmenty, co by prach a bláto) a na podvozku od maziv. Snažil jsem se model znázornit relativně nový, který nemusí být rezavým vrakem, ale nedávno byl v nějakém blátě, které už oschlo, ale většinou stále pevně drží. Rzí jse pokryl jen části, které jsou v barvě kovu, těm stačí jen troška na dešti a už chytají rez. Hlavně kulometů se mi nepodařilo odvrtat, plast je příliž měkký a křehký, tak jsem to nechal tentokrát být. Anténa je z nabarveného vousu našeho kocourka.

Model je větší, než moje oblíbené 72, určitě si někdy postavím další oddychovou čtvrtku nebo třicetpětku, ale dvaasedmdesátkám zůstanu zatím věrný.


72scaleaircraft.com

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů